Liselere Havacılık Semineri

PAYLAŞ:

Tüm Sivil Havacılar Derneği (TÜSHAD) olarak; İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yaptığımız protokol çerçevesince liselere yönelik havacılık seminerlerimiz başlamıştır. 

Proje kapsamında; 12 Şubat Çarşamba günü Vefa Lisesi ve Fatih Sultan Mehmet Uluslararası Anadolu İmam Hatip Lisesi ziyaret edilmiştir. Her iki lise; eğitim alanındaki kalitesiyle Türkiye ve dünyada tanınmış kurumlar olup, eğitim modeliyle nitelikli bireyler yetiştiren liselerdir. 

Program çerçevesinde; TÜSHAD Eğitim Komisyonu Başkanımız Dr. Özlem ÖZYÖN, 20 yılı aşkın havacılık tecrübesine dair öne çıkan bilgileri öğrencilere aktarmıştır. Aynı zamanda, Türk ve Dünya havacılık tarihi, uçak endüstrisinin günümüze kadarki gelişimi, mevcut sivil havacılık sistemi, günümüzde havacılığa dair verilen lisans eğitimleri ve havacılığa dair birçok meslek grubuna dair ayrıntılı bilgiler vererek; öğrencilerin sektöre yönelik farkındalığını arttıran ve yeni bakış açıları kazandıran bir sunum gerçekleştirmiştir.

Diğer taraftan; Türk  Hava Yolları'nda II. Pilot olarak görev yapan Serhat Furkan MENTEŞ; pilot lisans türlerini, pilot olmak için aranan özellikleri ve THY’nin pilot alım ve yetiştirme süreçlerine dair bilgiler vermiş ve öğrencilerin pilotluk mesleği ile ilgili sorularını cevaplandırmıştır.

Öğrencilerin havacılığa dair vizyonlarının genişlemesine en büyük katkıyı sağlayacağını düşündüğümüz sektör çalışanlarının, okul ziyaretlerinde öğrencilere rol model olması ve öğrencilere erken yaşta havacılık tutkusunu aşılaması proje kapsamında en büyük hedefimizdir.